Izidor Gašperlin – specialist zakonske in družinske terapije v knjigi Čutim, torej sem! na razumljiv in jasen način razloži: namen in pomen čustev, zakaj smo taki, kakršni smo, kako upravljati s čustvi v odnosih, relacijsko družinsko terapijo in osebno rast v odnosih.
„Kot se je treba naučiti hoditi, teči in plavati, brati, pisati in računati, se je treba naučiti tud veseliti, jeziti in žalostiti.“
„Odsotnost čutenj pomeni, da nam konkretni trenutek nič ne pomeni. Za vedno ga bomo pozabili, kot da trenutka in nas v njem sploh ni bilo.“
„Glavni namen čustev je posredovanje informacij. O sebi. O drugem. Drugemu o sebi.“
„Ni slabih čustev, so samo prijetna in neprijetna. Prva na spodbujajo, druga nas ustavljajo, ko je to potrebno.“
„Moje misli, čustva in vedenje me določajo ter razmejujejo in razlikujejo od drugih.“
„Za otrokovo pristno samozavest in dobro samopodobo boste naredili največ, če boste okrepili svojo!“
„Vztrajati ali odnehati ne pomeni nujno odločanja o ločitvi. Gre za neko notranjo odločenost, držo, da z nečim prekinite.“
„Duhovnost opozarja na čarobnost trenutka. Biti tukaj in zdaj, pozoren na vdih in izdih...Vse to so samo načini za iskanje in doseganje stika s telesom oziroma s sabo...“
„Ko bomo čustva razumeli, sprejeli njihovo sporočilo in izpolnili navodila, se bo telo umirilo in sprostilo.“
„Ni se vam treba spreminjati. Ker ste v redu taki, kot ste. Kar ne pomeni, da je v redu vse, kar počnete.“
„Nič ni stalno in za večno. Tudi odgovor na vprašanje, kdo sem, se spreminja.“
„Za doseganje ravnovesja potrebujemo uglašeno delovanje razuma s čustvi in telesom. Šele ta uglašenost prebudi čisto intuicijo, ki se ji da zaupati.“
„Ko spontane vsakodnevne situacije ne zadoščajo več za zadostno osebno rast, se pojavijo krize. Te nas prisilijo, da se ukvarjamo, s čimer se sicer ne bi.“
Bodite prvi in oddajte svoje mnenje