Visok krvni tlak ali arterijska hipertenzija, kar je medicinski izraz za trajno zvišan krvni tlak, prizadene več kot polovico Slovencev. Visok krvni tlak je eden najpogostejših vzrokov za invalidnost in smrt. S starostjo se število ljudi s to težavo močno poveča; v Sloveniji se zaradi visokega krvnega tlaka znajde v bolnišnicah vsako let več kot tisoč ljudi, v ambulantah pa jih pregledajo več kot sto petdeset tisoč. Visok krvni tlak vodi do možganske kapi, bolezni srca in ožilja ter poškodb žil.
Če visokega krvnega tlaka ne zdravimo, se življenjska doba znatno skrajša: petintridesetletnemu moškemu s trajno povišanim krvnim tlakom 150/100 mmHg se pričakovana življenjska doba s povprečnih šestinsedemdeset let in pol skrajša na šestdeset let. Z znižanjem visokega krvnega tlaka se lahko pričakovana življenjska doba ponovno poveča oziroma normalizira.
Povišan krvni tlak lahko znižamo na različne načine. Pri tem imajo ukrepi, ki ne vključujejo zdravil, zelo pomembno mesto. Takojšne zdravljenje z zdravili je namreč nujno le pri nekaterih bolnikih s povišanim krvnim tlakom.
Knjiga pred vami je zbir nasvetov, kako se vsakodnevno spoprijeti z visokim krvnim tlakom. Na vas je, da izmed njih izberete tiste, ki vam najbolj ustrezajo.
Glede na najpogostejše vzroke za nastanek visokega krvnega tlaka je v knjigi poudarek na obvladovanju stresa, zmanjšanju prekomerne telesne teže, spremembi prehrane in telesni dejavnosti.
Bodite prvi in oddajte svoje mnenje