V knjigi "Ni slabih delov" dr. Richard C. Schwartz potegne bralca globoko v labirint človeške psihe, kjer nam pokaže, da smo vsi kot majhne notranje vojske, ki se včasih borijo med seboj. Ampak brez skrbi, Schwartz tu ni, da bi nas prestrašil, ampak da nam da zemljevid! Ta zemljevid se imenuje Notranji družinski sistem (NDS) – metoda, ki ti pomaga razumeti, da vsi tisti tvoji notranji "glasovi" ali "deli" – tudi tisti, ki bi jih najraje ignoriral – igrajo pomembno vlogo.
Zdaj, kje se zaplete? No, ti "deli" tvoje osebnosti včasih delujejo kot kapriciozni najstniki – vsak vleče v svojo smer. Eden te pelje v smer samokritike, drugi te hoče zaščititi pred bolečino, tretji pa samo išče zabavo in beži pred odgovornostmi. Schwartz pa pravi, da to ni nujno slabo! Pravzaprav, če jih pravilno "poslušaš", lahko te dele uporabiš v svoj prid.
Knjiga je kot terapija v mehkih platnicah (ali trdih, če imaš rad trdo vezavo). Naš avtor nas ne popelje le skozi teorijo, ampak ponudi tudi praktične tehnike. Recimo, če se ti nenehno pojavljajo misli, da nisi dovolj dober, ali pa si zasvojen z nečim (hej, kdo ni kdaj obtičal pred Netflixom?), Schwartz ti pokaže, kako priti do jedra problema. In ne, odgovor ni vedno "zatreti notranjega kritika". Včasih ga je treba samo razumeti in – to je tisti ključni trenutek – sprejeti.
Eden najboljših delov knjige (razen humorja in odličnih primerov) je ta, da Schwartz razloži, da noben del tebe ni slab. Ja, prav si slišal! Vsak delček ima svojo nalogo, svoje mesto v tvojem notranjem orkestru. To pomeni, da tudi tisti deli, ki jih sovražiš, igrajo svojo vlogo. Namesto da se borimo proti njim, se lahko naučimo sočutja – do sebe in do drugih.
No, pa smo še pri strokovnjakih – dr. Jack Kornfield in dr. Bessel van der Kolk. Oboje, izjemno spoštovana imena na področju psihoterapije, pravita, da je ta knjiga kot zadetek v polno za tiste, ki iščejo preobrazbo in zdravljenje travm. Knjiga je hkrati lahkotno berljiva in izjemno kompleksna – resnično uravnotežena z dobrim ritmom, ki te drži ujetega do zadnje strani.
Če iščeš način, kako razumeti samega sebe na globlji ravni in se soočiti s svojimi notranjimi demoni (ali "deli", kot jih Schwartz poimenuje), je "Ni slabih delov" definitivno tvoja naslednja postaja.
O avtorju:
Dr. Richard C. Schwartz? Ja, to je tisti človek, ki je v svetu psihoterapije naredil pravi mali preboj s svojim modelom notranjih družinskih sistemov (NDS). Kaj pa je to pomeni? No, preprosto povedano, je to način, kako razložiti, zakaj imamo vsi v sebi majhno “notranjo ekipo” – tiste glasove, ki nas včasih vlečejo vsak v svojo smer. En del tebe je mogoče resna odrasla oseba, drugi pa samo želi pojesti celo škatlo piškotov ob polnoči.
Dr. Schwartz ni zgolj teoretik, on dejansko ve, kako vse to deluje. V resnici je ustanovil celo Inštitut NDS, kjer ne uči le terapevte, ampak tudi čisto navadne ljudi (ja, nas!), kako uporabiti to metodo za reševanje vsakodnevnih notranjih konfliktov. Namesto da bi rekel, da je tvoja osebnost "razcepljena" (kar slišimo v filmih), on govori o tem, da je vsaka “notranja različica” pomembna in ima svoj namen. Torej, noben del tebe ni slab, le včasih moraš najti način, kako jih spraviti v sodelovanje.
In potem še ta podatek, dr. Schwartz je povezan z Medicinsko fakulteto v Bostonu, ja, tisto slavno na Harvardu! Ampak ne samo, da tam raziskuje, tudi poučuje, kar pomeni, da ima vse, kar pravi, res trdno podlago. Da ne pozabimo, je avtor kar petih knjig, ki so postale nekakšna biblija za psihoterapevte povsod po svetu. Ni slabo, kajne?
Njegovo delo pa ni le za terapevte, ampak za vse nas, ki se trudimo razumeti same sebe. Vsak od nas se kdaj znajde v notranjem boju in dr. Schwartz nam s svojim modelom NDS daje orodje, s katerim lahko postanemo bolj povezani, bolj celoviti in – kar je najpomembneje – bolj sočutni do sebe.
Bodite prvi in oddajte svoje mnenje