Tao - knjiga poti

Knjiga poti

Napiši mnenje
Avtor:
Jezik:
Leto izdaje:
Mere:
10,90 x 16 cm
Prevajalec:
Strani:
95
Vezava:
7,00 
Na zalogi
9789612749088
+
Dodaj na seznam želja

Knjiga poti, znana tudi kot Tao, je brezčasno delo, ki ga je približno 400 let pred našim štetjem ustvaril starodavni kitajski modrec Lao Tse. Ta dragoceni zaklad vsebuje 81 verzov, ki razkrivajo globoke filozofske in duhovne resnice o življenju, naravi in človekovem mestu v svetu. Tao ni le knjiga, temveč povabilo k raziskovanju harmonije z naravnimi zakoni in ritmi, ki prežemajo vse, kar obstaja.

Delo slovi po svoji paradoksalnosti in simboliki, ki odpira vrata k razmisleku in introspekciji. Vsak verz je kot uganka, ki se razkriva skozi razmislek in izkušnje, pri čemer vsak bralec odkrije svoj edinstven pomen in razumevanje. Prav zaradi te univerzalnosti in prilagodljivosti je Tao postal eno najvplivnejših besedil vseh časov.

Lao Tsejeve modrosti niso zaznamovale zgolj Azije, temveč so odmevale tudi na Zahodu, kjer so oblikovale filozofska in duhovna gibanja. Tao – knjiga poti ostaja večno aktualen vodnik za vse, ki iščejo ravnovesje, smisel in globoko povezanost s svetom okoli sebe. S svojo modrostjo nas navdihuje, da se ustavimo, razmislimo in sledimo naravnemu toku življenja, ki vodi k notranjemu miru in izpolnitvi.

O avtorju

Lao Tse, znan tudi kot Laodzi, je bil filozof in pesnik iz antične Kitajske, ki je živel nekje v obdobju 4. do 6. stoletju pr. n. št. Njegovo življenje in delo sta ovita v skrivnost, saj je o njem znanega malo in so podatki pogosto vprašljivi. Po legendah naj bi bil rojen v Kraljevini Ču, danes v provinci Henan, in delal kot arhivar na dvoru dinastije Džov. Njegovo znanje je temeljilo na dostopu do del legendarnih modrih vladarjev, kar mu je omogočilo, da je razvijal svoje filozofske ideje.

Kljub temu da nikoli ni uradno deloval kot učitelj, so k njemu prihajali številni učenci, s katerimi je delil svoje modrosti. Verjame se, da se je srečal s Konfucijem, kar je vplivalo na razvoj obeh filozofskih tradicij. Lao Tse ni iskal slave in se je umaknil iz javnega življenja, ko je opazil upad moralnih vrednot na dvoru. Po odhodu na zahod ga je stražar Jinši prosil, naj zapiše svoje nauke, kar je pripeljalo do nastanka Daodejinga, dela, ki še danes vpliva na filozofijo in duhovnost po vsem svetu. Lao Tse ostaja simbol modrosti in skromnosti ter pooseblja ideje taoizma, ki nas učijo o harmoniji z naravo in notranjim mirom.

Bodite prvi in oddajte svoje mnenje

Predlagani izdelki