Knjiga Vedno v začetku, ki sta jo ustvarila Marko Pogačnik in Miklavž Komelj, ni le običajen zapis, gre za edinstven poklon Pogačnikovemu bogatemu ustvarjalnemu življenju ob njegovem 80. rojstnem dnevu. Pogačnik, prejemnik Prešernove nagrade in nosilec naziva Unescovega umetnika za mir, v tej izdaji odpira vrata v svoj svet prek iskrivega in pronicljivega dialoga, kjer Miklavž s provokativnimi vprašanji spodbuja Marka k poglobljenemu in odkrito iskrenemu razmišljanju.
Namesto da bi sledila ustaljenemu kronološkemu zaporedju umetnikovih del, knjiga deluje kot potovanje po toku zavesti, kjer se posamezne teme prepletajo spontano in organsko. Bralci se znajdejo na nepredvidljivem potovanju, ki jih vodi skozi ključne točke umetnikovega življenja: od legendarnega gibanja OHO v 60. letih, skozi življenje v komuni Šempas v 70. letih, vse do vizionarskih premislekov o prehodu v novo tisočletje in aktualnih spremembah, ki pretresajo naš planet in družbo.
Vedno v začetku je pravi zaklad znanja in uvida. Ponuja globoko razumevanje transformacij, ki jih preživljamo, tako na ravni Zemlje in narave kot tudi v družbenih strukturah in umetniških tokovih. Knjiga pa bralcu nudi tudi prostor za refleksijo o vlogi umetnosti v današnjem, vse bolj razburkanem svetu.
Oba avtorja sta priznana umetnika in globoka misleca, ki svoje bralce s to knjigo vabita k razmišljanju o temeljnih vprašanjih obstoja in sprememb. Tako knjiga ni zgolj osebna izpoved Marka Pogačnika, ampak tudi izjemno aktualna refleksija o našem času, njegovih izzivih in potencialu umetnosti, da preoblikuje našo zavest in svet.
O avtorjih:
Marko Pogačnik ni le umetnik - je tudi vizionar, čigar življenjska pot se je začela 11. avgusta 1944 v Kranju in se je kmalu razvila v fascinantno popotovanje skozi različne plasti ustvarjalnosti in duhovnega raziskovanja. Kot eden izmed ustanoviteljev prelomne skupine OHO v šestdesetih letih je oral ledino slovenskega konceptualizma, a njegov nemir ga je gnal daleč onkraj tradicionalnih meja kiparstva in slikarstva. Z neverjetno intuicijo za subtilne energije Zemlje je razvil svojstveno prakso litopunkture, kjer se njegova umetniška občutljivost prepleta z globokim razumevanjem naravnih energij. Pogačnikov opus, ki mu je prinesel tako Prešernovo nagrado kot prestižni naziv Unescovega umetnika za mir, je živ dokaz, kako lahko umetnost presega fizične omejitve in postane katalizator za globoke družbene in okoljske spremembe.
Miklavž Komelj predstavlja redkega posameznika, ki združuje občutljivo dušo pesnika in oster um filozofa. Rojen v Kranju, je dolga leta del ljubljanske kulturne scene, kjer se je izobraževal na področju filozofije in literarnih ved. Njegova sposobnost, da prodre globoko pod površje stvari, ga loči od vrstnikov. Njegova dela raziskujejo poezijo, kritično teorijo in zgodovino umetnosti, pri čemer vedno najde presenetljive povezave med navidez nepovezanimi temami. Ni le teoretik, temveč neustrašen iskalec resnice, ki se ne boji izzivov.
Bodite prvi in oddajte svoje mnenje