Zakaj dobri ljudje počnejo slabe stvari razkriva predirljive in pogosto skrite vzgibe, ki vplivajo na naše vsakodnevne odločitve. Naslovnice so polne zgodb o ljudeh, ki so zašli na stranpota. O njih poročajo pri večernih poročilih in razpredajo v tedenskih tabloidih.
V mnogih ozirih je s temi žalostnimi zgodbami postal obseden ves narod. Toda v naših družinah, skupnosti, krogu prijateljev prihaja še do neštetih drugih dejanj samouničevanja in sabotaže. Dobrim namenom navkljub »dobri ljudje« počnejo zelo slabe stvari – pogosto ne da bi vedeli, zakaj.
Avtorica uspešnic New York Timesa Debbie Ford nas popelje v osrčje dvojnosti, ki nevede deluje v vsakem od nas: sila, ki nas žene, da živimo v skladu s svojimi vrednotami, dajemo in prejemamo ljubezen ter prispevamo k skupnosti; in sila, ki nas zadržuje, sabotira naša prizadevanja in nas vedno znova vodi k slabim odločitvam.
Debbie Ford začne raziskavo z učinkom napihljive žoge, kakor temu sama reče – način, na katerega potlačena čustva na koncu planejo na površje – in razkrije vzrok za samodestruktivno vedenje. Z opisom neskončne bitke med svetlobo in temo ter kažipotov za potencialno katastrofo, nam Fordova pomaga razumeti, kako na koncu uničimo življenje, ki smo si ga s takšnim trudom ustvarili. Zatem zaorje ledino in nam pomaga prepoznati maske, s katerimi se ščitimo, med njimi masko Ustrežljivca, Žrtve, Tirana, Brezbrižneža in Šaljivca. Z razumevanjem teh mask in tega, kar prikrivajo, gremo lahko pod površje, se prebudimo iz zanikanja in postanemo oseba, kakršna smo vedno nameravali biti.
S knjigo Zakaj dobri ljudje počnejo slabe stvari je Debbie Ford ustvarila svoje najbolj trajno, odkrito in mogočno delo do zdaj. Z orodji, s katerimi razkrijemo vzorce (samo)sabotaže, Fordova dokončno poruši fasado lažnega jaza in nam pokaže, kako zacelimo razkol med svetlobo in temo ter zaživimo pristno življenje.
Bodite prvi in oddajte svoje mnenje